Tenisový a golfový loket

Příčiny a formy tenisového a golfového loktu

Tenisovým či golfovým loktem lidově označujeme bolestivé syndromy v oblasti zevního nebo vnitřního loketního kloubu, které nepostihují pouze hráče tenisu, golfu a jiné sportovce, ale i ostatní osoby jako jsou např. těžce fyzicky pracující lidé.

Jedná se o tzv. entezopatie, kdy dochází větším krátkodobým nebo opakovaným dlouhodobým přetížením určitých svalů k zánětlivým a degenerativním procesům v úponové části šlachy daného svalu.

Tyto procesy pak bývají vyvolány jak zevními faktory, jako je nevhodná pracovní poloha, špatná ergonomie při práci na PC, chybná technika či vybavení při sportu, tak vnitřními faktory jako jsou přidružená onemocnění pacienta např. cukrovka.

U obou syndromů rozlišujeme akutní a chronickou formu. Při akutní formě nastupují obtíže po nezvyklé nebo zvýšené námaze. O chronické formě pak hovoříme, pokud obtíže trvají více jak 6 týdnů a dochází ke strukturálním změnám v úponu šlachy svalu.

 

Tenisový loket (radiální epikondylitida)

 • bolest na zevní straně lokte, která může vystřelovat jak do předloktí a prstů, tak do paže a ramene
 • na dotyk citlivá zevní strana kloubu
 • bolest při zvedání zátěže (nákupní taška, dítě …), při stisku ruky často bolest v klidu vymizí a se zátěží se znovu objeví
 • přetížená svalová skupina extensorů (přitahovačů) zápěstí a prstů
 • otok, zarudnutí, zvýšená teplota v oblasti zevní strany loketního kloubu 

 

Golfový loket (ulnární epikondylitida)

 • bolest na vnitřní straně lokte, která může opět vystřelovat jak do předloktí a prstů, tak do paže a ramene
 • na dotyk citlivá vnitřní strana kloubu
 • bolest při ohnutí prstů a zápěstí
 • přetížená svalová skupina flexorů (ohýbačů) zápěstí a prstů
 • často bolest v klidu vymizí a se zátěží se znovu objeví
 • otok, zarudnutí, zvýšená teplota v oblasti vnitřní strany loketního kloubu

 

Léčba tenisového a golfového lokte

I dnes se často setkáváme s neúplnou diagnostikou onemocnění a následně nesprávně indikovanou léčbou, jako je např. nadměrná aplikace fyzikální terapie, používání epikondylární pásky, užívání farmakoterapie, ať už v podobě mastí nebo tablet, a v neposlední řadě nesprávná aplikace obstřiků kortikoidy.

Nejen z tohoto důvodu upřednostňujeme na naší klinice Barna Medical komplexní léčbu. Praktikujeme komplexní rychlou diagnostiku, jejíž součástí je jak ultrazvukové vyšetření, RTG, magnetická rezonance (MRI), tak i krevní a imunologické testy. Na základě výsledků jednotlivých vyšetření můžeme připravit komplexně a hlavně cíleně vedenou terapii.

Ke každému pacientovi přistupujeme individuálně a za pomoci nejmodernějších postupů a přístrojů, které urychlují celý proces hojení, jako je např. v případě tenisového či golfového lokte využití rázové vlny, aplikace krevní plazmy, využití přístroje sirio, oscilace a v neposlední řadě odborně vedené fyzioterapie, dosahujeme vysoké úspěšnosti v léčbě.

 

Více naleznete na našich stránkách www.barnamedical.cz

Novinky a zajímavosti najdete na Facebooku www.facebook.com/BarnaMedical

 

Kontakty

Barna Medical
Pod Krejcárkem 975/2, Praha 3 – Žižkov
+420 731 682 650
+420 731 682 651
info@barnamedical.cz

 

Ordinační doba

Pondělí - Pátek od 8:00 do 17:00